az agilis Scrum módszertan az egyik legnépszerűbb agilis szoftverfejlesztési módszer. Vannak más agilis szoftverfejlesztési módszerek is, de a népszerű, amely széles körben használja az Agile Scrum módszertant. Az agilis Scrum módszertan mind az inkrementális, mind az iteratív modell kombinációja a termékfejlesztés irányításához.
a Scrumban a projekt sprintekre oszlik.
Sprint: minden Sprintnek meghatározott idővonala van (2 héttől 1 hónapig). Ezt az ütemtervet egy Scrum Csapat állapítja meg a Sprint tervezési találkozó során. Itt a felhasználói történetek különböző modulokra vannak felosztva. Minden Sprint végeredményének potenciálisan szállítható terméknek kell lennie.
el kell olvasni: Agile vs Scrum és Agile vs DevOps
a Scrum három fontos szempontja, például szerepek, tárgyak és találkozók:
szerepek az AGILE SCRUM módszertanban:
Terméktulajdonos:
a termék tulajdonosa általában az ügyfelet képviseli, és az ügyfél oldaláról kapcsolattartó pontként működik. Az, aki prioritásként kezeli a Termékhátralékok listáját, amelyeket a Scrum Csapatnak be kell fejeznie és ki kell engednie.
Scrum Master:
a Scrum Master segíti a Scrum fejlesztő csapatot. Tisztázza a lekérdezéseket, és megszervezi a csapatot a zavaró tényezőktől, és megtanítja a csapatot a scrum használatára, és a befektetés megtérülésére (ROI) is összpontosít.
Scrum fejlesztő csapat:
Fejlesztő, minőségbiztosítási. ki fejleszti a terméket. A Scrum fejlesztői csapat dönti el az erőfeszítés becslését a Termékhátralék elem befejezéséhez.
Scrum Csapat:
elkötelezett emberek (Terméktulajdonos, üzleti elemző, fejlesztő és minőségbiztosítási csoport) keresztfunkcionális, önszerveződő csoportja. A scrum Csapat ajánlott mérete 7 plusz vagy mínusz 2 (azaz egy csapat 5-9 tagja között)
tárgyak az agilis SCRUM módszertanban:
felhasználói történetek:
a felhasználói történetek nem olyanok, mint a hagyományos követelménydokumentumok. A felhasználói történetekben az érdekeltek megemlítik, hogy milyen funkciókra van szükségük, és mit akarnak elérni.
Termékhátralék:
a Product Backlog egy adattár, ahol a Terméktulajdonos által tárolt és karbantartott termékek listája található. A Termékhátralék elemek listáját a Terméktulajdonos magas és alacsony prioritásként kezeli, és folyamatosan újra rangsorolhatja a termékhátralékot.
Sprint Lemaradás:
felhasználói történetek csoportja, amelyeket a scrum fejlesztői csapata beleegyezett a jelenlegi sprint során (elkötelezett Termékhátralék elemek)
Product Burndown Chart:
egy grafikon, amely megmutatja, hogy hány Termék Backlog elemek (felhasználói történetek) végre/nem hajtják végre.
Sprint Burndown Chart:
egy grafikon, amely megmutatja, hogy hány Sprintet hajtott végre / nem hajtott végre a Scrum Csapat.
Kiadás Burndown Chart:
egy grafikon, amely a még függőben lévő kiadások listáját mutatja, amelyet a Scrum csapata tervezett.
Defect Burndown Chart:
egy grafikon, amely megmutatja, hogy hány hibát azonosítottak és javítottak.
Megjegyzés: A Leégési diagramok bizonyítják, hogy a projekt jó úton halad-e vagy sem.
MEETINGS in AGILE SCRUM METHODOLOGY:
Sprint Planning Meeting:
a Scrum első lépése a Sprint Planning Meeting, amelyen az egész Scrum Csapat részt vesz. Itt a Terméktulajdonos kiválasztja a Termékhátralék elemeket (felhasználói történetek) a Termékhátralékból.
a legfontosabb felhasználói történetek a lista tetején, a legkevésbé fontos felhasználói történetek pedig alul. A Scrum fejlesztői csapat dönti el és adja meg az erőfeszítés becslését.
Napi Scrum Találkozó: (napi Stand-up)
a Daily Scrum napi Stand-up értekezletként is ismert. Itt minden csapattag beszámol a kortárs csapattagnak arról, hogy mit tett tegnap, mit fog tenni ma, és milyen akadályok akadályozzák a fejlődésüket. A jelentés a társak között lesz, nem a Scrum Master vagy a termék tulajdonosa. A Napi Scrum körülbelül 15 perc lesz.
Sprint felülvizsgálati értekezlet:
a Sprint felülvizsgálati ülésén a Scrum fejlesztői csapata bemutatja a potenciálisan szállítható termék bemutatását. A termék tulajdonosa kijelenti, hogy mely elemek vannak kitöltve és nem befejezve. A Terméktulajdonos az érdekelt fél visszajelzése alapján hozzáadja a további elemeket a termékhátralékhoz.
Sprint retrospektív Találkozó:
a Scrum Csapat a Sprint felülvizsgálati értekezlet után újra összeül, és dokumentálja a korábbi sprint tanulságait, például “Mi ment jól”, “mit lehetne javítani”. Segít a Scrum Csapatnak elkerülni a hibákat a következő sprintekben.
mikor használjuk az Agile Scrum módszertant?
az ügyfél nem annyira egyértelmű a követelményekkel kapcsolatban
az ügyfél gyorskiadásokra számít
az ügyfél nem adja meg egyszerre az összes követelményt
következtetés:
egy agilis Scrum módszertanban a Scrum Csapat minden tagja összegyűjti és véglegesíti a Termékhátralék elemeket (felhasználói történetek) egy adott Sprinthez, és elkötelezi az idővonalat a termék kiadására. A Napi Scrum találkozók alapján a Scrum fejlesztői csapata fejleszti és teszteli a terméket, és bemutatja a termék tulajdonosának a Sprint Review Meeting-en. Ha a termék tulajdonosa elfogadja az összes kifejlesztett felhasználói történetet, akkor a Sprint befejeződik, és a Scrum csapata ugyanúgy megy a következő Sprintre.
már írt egy listát a “20 agilis tesztelés Interjú kérdések”. Ha még nem ment keresztül rajta, akkor a linkre kattintva böngészhet.